Cyklistika se psem? Jak začít, co vědět a co potřebujete.

03.05.2020

Ahoj, vítám vás u nového článku. Dnes se zaměříme na jízdu na kole se psem. 

Existují dvě možnosti, jak pojmout cyklistiku se psem. První z nich se nazývá bikejöring. Jde o psí sport-disciplínu, při které jde hlavně o skvělé souznění psa a majitele. V tomto sportu nezapojuje sílu jen cyklista, ale i pes. Cyklista šlape do pedálů a pes ho k tomu tahá. Pořádají se také různé závody a akce a vy se můžete tomuto sportu věnovat naplno závodně. O tom ale dnešní článek nebude. Myslím si, že mnohem více lidí má větší zájem o možnost rekreační. 

Předem upozorňuji, že nejsem odborník, tomuto oboru se nijak speciálně nevěnuji, sama jsem ve v cyklistice se psem začátečník. Berte to jen jako pár mých poznatků, pokud se tomuto tématu věnujete více a najdete zde chybu, napište ji do komentářů, děkuji. 


Co potřebujete?

Zde velmi záleží na tom, co od této aktivity očekáváte. Záleží, jestli chcete jen párkrát v létě zajet na pole a zpátky a nebo se chcete tomuto sportu věnovat naplno-ale bez závodů. Nebo chcete s pejskem jezdit na výlety a užívat si společný čas. Pokud máte v plánu zajet si se psem kousek do blízkého pole, tak nic moc nepotřebujete. Postačí klasický postroj a dlouhé vodítko. Musíte ale počítat s tím, že tato varianta je docela nebezpečná. Pokud má váš pes dobré přivolání a odstup od kola, bude asi nejlepší ho nechat na volno. 

Existuje spoustu vychytávek ke kolu pro bezpečnou jízdu se psem. Nejčastější dvě jsou anténa a držák. Anténa je šikovná vychytávka pro to, aby se vám nezamotalo vodítko do kola. Je využívána především při právě závodní možnosti- jednoduše je určena přímo k tomuto sportu. Hlavní rozdíl mezi anténou a držákem je místo upevnění. Anténa se připevňuje pod řidítka a držák buď pod sedadlo a nebo na tyč pod ním. Jak už jsem ale psala, při tomto sportu pes tahá kupředu a popohání tak kolo. Na toto se skvěle hodí právě anténa. Držák ale není vhodný pro tahací psy-to znamená, že po psovi nemůžete vyžadovat tah a i kdyby tahal, tak nejspíš vás shodí z kola a nebo bude vaše jízda velmi nepohodlná. Proto se předem ujistěte, co přesně od této aktivity očekáváte. Zda od psa budete vyžadovat tah či ne je klíčové a dobře si to rozmyslete. 

Já jezdím na kole se psem kvůli výletům a společně strávenému času. Také kvůli kondičce psa a vlastně i mé :). Proto jsem si zvolila držák. Velmi záleží na vašem psovi. Pokud máte hyperaktivního blázna, kterého jen stěží vyběháte, tak správnou volbou bude nejspíš anténa. Vše se dá ale naučit, takže i takového psa můžete samozřejmě naučit klidného běhu u držáku. 

Pokud si zvolíte "tahací variantu" budete také potřebovat tahací postroj a ke škodě nebude amortizační vodítko. Pokud zvolíte držák, postačí klasický postroj a krátké amortizační vodítko. 

tažný postroj

krátké amortizační vodítko u držáku

držák

bike anténa

zdroj: https://www.richbarf.cz/non-stop-dogwear-antena-na-kolo/

tah

zdroj: https://www.euskirchener-zughunde.de/unser-sport/bikej%C3%B6ring/

Jak začít?

Pes musí mít ukončený kosterní vývoj (zpravidla po jednom roce života), aby si s vámi mohl užít jízdu. 

Je třeba psa seznámit s kolem. K tomu můžete využít toto jednuduché cvičení:

Postavte kolo do prostoru a přivolejte psa. Nechte psa kolo očuchat, dávejte pozor na to, aby bylo stabilní. Pokud by na psa spadlo nebo se nějak prudce pohlo, pes by se kola bál a to určitě nechceme. Cvičte se psem oblíbené triky v blízkosti kola a nevěnujte bicyklu moc velkou pozornost. Můžete se sem tam nenápadně ke kolu přiblížit. Tímto se snažíme dát psovi najevo, že kolo není nic mimořádného a nemusí z něj mít strach. Později na kolo nasedněte. Pokud je pes v klidu, odměňte ho. Dále ne kole lehce popojeďte a psa opět odměňte. Pokračujte, dokud v klidu nejezdíte v přítomnosti psa. Pokud má pes s kolem problém, začněte od začátku a postupujte velmi pomalu.

Po té je třeba psa naučit, co po něm chcete. Pokud máte nějaký slovní povel pro tah, tak je to jen dobře. Nasedněte na kolo, připevněte psa ke kolu a na klidném místě (na zahradě, na poli) pomalu zkoušejte jezdit. Ze začátku nedávejte nohy na pedále, jen se lehce odrážejte. Někteří psi  hned pohopí, co po nich chcete a s jízdou nemají žádný problém. U některých to trvá o něco déle. Pokud máte držák, musíte psa naučit pozici u kola. je to podobné jako povel "k noze". Zvolte si výrazný slovní povel, nejlépe takový, který si pes nemůže splést s jiným. Naveďte psa k pravé straně kola a odměňte. Zde skvěle poslouží target nebo učení shapingem. Není nutnost, aby pes tento povel ovládal, ale velmi se hodí. Připněte psa k držáku a pomalu se rozjíždějte. Pro psy nebývá problém se přizpůsobit držáku a kolu a za chvíli pochopí, o co jde. U některých psů to může trvat déle, ale není to nic, co by se nedalo naučit. Když zvládáte jízdu doma, zkuste se projet po ulici. Toto opět nějakou dobu trénujte. Když pes nemá problém, můžete vyjet např. na pole. Co je ale nejdůležitější- psa musíte naučit, že ať se děje cokoliv, nesmí silně cuknout. Pokud vidí psa, nesmí za ním tahat. Pokud vidí kočku, nesmí se za ní rozběhnout. Pokud uvidí zajíce, nesmí ho lovit, protože by to pro vás znamenalo pád. Pokud psa naučíte povel pozice u kola nebo před kolem, v těchto situacích vám hezky poslouží. Nic to nemění na tom, že musíte být neustále ostražití a psa po očku sledovat. Také musíte sledovat okolí. Pokud uvidíte v dálce kočku, zpomalte. Pokud si ještě nejste jistí, tak sesedněte z kola a trénujte se psem chůzi u kola takto. Chce to trpělivost, sledovat psa, okolí a jízdu najednou není jednoduché, ale jde to :). Poslouží také povely "doprava", "doleva" nebo "stop". 


Za jízdu na kole se psem můžete dostat pokutu

Nikdy se psem nejezděte po silnici ani u silnice! Nejen, že to je nebezpečné, ale také za to můžete velmi zaplatit. Je to totiž zakázané. 

Cituji z VášChovatel.cz: "Podle zákonu 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, § 58, nesmí vést cyklista při jízdě na silnici u kola psa (a už vůbec ne ho mít na volno)."


Jezděte bezpečně

Asfalt nebo jakákoliv podobně tvrdá cesta není nejvhodnějším povrchem pro psí sportování. Radší zvolte polní a nebo lesní stezky, zde nedochází k přetěžování pohybového aparátu ani polštářků tlapek. Samozrejmě krátká jízda po asfaltu psa nezabije, ovšem není vhodná. Pamatujte, že pes musí celou dobu běžet- představte si, že by jste takto museli běžet vy. Proto jeďte pomalým tempem, pes by neměl dlouho cválat, nejvhodnější je klus. Nejezděte v příliš velkých vedrech a s sebou mějte vždy dostatek vody. Ze začátku jezděte jen krátké trasy a ty postupně prodlužujte. Nezapomínejte na pravidelné přestávky- chvíli se zastavte na pití a kousek cesty jděte u kola. Není totiž vhodné nechat psa úplně "vychladnout". 

Skvěle užitý čas

Když vše přizpůsobíte svému psovi, budete kontrolovat zda ještě může a nebudete jezdit velké dálky, dodržíte pravidla a se psem vše natrénujete bude z toho úžasná aktivita pro oba dva! Ze začátku jsem jezdila jen s vodítkem a také to šlo. Ovšem po koupi vybavení je jízda mnohem pohodlnější pro obě strany. Jezdíme krátké trasy a užíváme si to! Naposledy jsme byly na výletě s Jančou a Majlou. Cesta měla dohromady 10 Km, ale polovinu jsme šly u kola- buď z důvodu silnice a nebo přestávky pro psy. Na konci nás čekal bezva piknik. Psi se okoupali a dostatečně odpočinuli na zpáteční cestu. No zkrátka je to zase něco jiného, možná i zábavnějšího než klasická procházka. Pro tuto zábavu je ale třeba splnit pár věcí a hlavně myslet na bezpečnost! Proto si tuto aktivitu užívejte, ale zodpovědně :).

Mějte se, u dalšího článku!

A Fire of Life
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky